Dlaczego warto robić projekt równolegle z szacunkowym kosztorysem?
Decyzja o budowie domu albo kupnie mieszkania jest jedną z ważniejszych w życiu. Całemu procesowi towarzyszy wiele emocji, a inwestor musi podjąć mnóstwo kluczowych decyzji. Jednak z uwagi na to, że zarówno z budową, jak i z aranżacją pod klucz wiążą się spore wydatki, warto podejść do tego rozsądnie i czuwać nad budżetem. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie projektu równolegle z szacunkowym kosztorysem. Jakie korzyści płyną z takiej decyzji?
Wybór najlepszych rozwiązań mieszczących się w założonym budżecie
Koszty, które wiążą się z kupnem mieszkania lub domu oraz z realizacją założeń projektu wykończenia wnętrz, zwykle są wysokie i wiążą się z zainwestowaniem oszczędności albo zaciągnięciem kredytu. Właśnie dlatego osoby, które marzą o własnym mieszkaniu, powinny odpowiedzialnie zarządzać budżetem. Przygotowanie szacunkowego kosztorysu równolegle z projektem znacząco to ułatwia. Często okazuje się, że urządzenie wymarzonego wnętrza wiąże się z nadszarpnięciem budżetu.
Szacunkowy kosztorys pozwala oszacować, jakie będą koszty wykończenia wnętrz w wersji ekonomicznej przy zastosowaniu tańszych materiałów, negocjacji cen czy wyszukiwaniu promocji oraz w wyższym standardzie przy zastosowaniu markowych materiałów najwyższej jakości i zatrudnieniu specjalistów świadczących usługi na najwyższym poziomie. Taka wiedza pozwala na pewne kompromisy i dobór rozwiązań, które spełnią oczekiwania inwestora, a jednocześnie nie przekroczą założonego budżetu.
O czym warto pamiętać, zapoznając się z szacunkowym kosztorysem?
Kosztorys szacunkowy przygotowywany równolegle z projektem znacząco ułatwia podejmowanie decyzji, na przykład dotyczących funkcjonalności czy stylistyki domu. Warto jednak pamiętać, że kwoty znajdujące się w kosztorysie uwzględniają średnie ceny krajowe materiałów budowlanych, sprzętu czy robocizny. W praktyce oznacza to, że ostateczny koszt inwestycji będzie się różnił od przewidzianego w kosztorysie szacunkowym. Właśnie dlatego warto na bieżąco monitorować lokalne ceny, które obowiązują w miejscu planowanej budowy i uwzględniać je, podejmując decyzje.